Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutladı. Herkesin birer engelli adayı olduğunun altını çizen İl Müdürü Özperk, onlara hayatın her kademesinde en iyi şartlarda destek olunması gerektiğini söyledi.
“ONLARI HER GÜN HATIRLAMALIYIZ”

Engellilerin her gün hatırlanması gerektiğini belirten İl Müdürü Özperk yaptığı açıklamada; “Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gündür. Bu önemli gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur. Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf edilmelidir.” dedi.
“TOPLUMUN HER KADEMESİNDE OLMALILAR”

İl Müdürü Özperk açıklamasına şöyle devam etti; “3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette ki çok önemli, ancak engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin, tedbirlerin ve yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılmasını ve somut adımların atılması gerekmektedir. Bu vesileyle tüm engellileri aşan engelli vatandaşlarımızın gününü kutlarım.”