Batman AFAD İl Müdürlüğüne bağlı eğitmenler, Gençlik merkezi HAS Odada, gençlik liderleri ile gönüllü gençlere afet bilinci ve farkındalık konulu eğitim semineri verdi.  Gençlere afet anında neler yapmaları gerektiğiyle ilgili önemli bilgilendirmeler yapıldı.

 

İLK 3’LERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Özellikle Afet durumlarında ilk 3 olarak tabir edilen müdahale olaylarının önemine vurgu yapan AFAD İl Müdürlüğü Eğitmenleri; “Özellikle afet durumlarında ilk 3 saniye, ilk 3 dakika, ilk 3 saat ve ilk 3 gün gibi zaman dilimlerinde ne yaptığınız, kurtarma ve yardım çalışmaları için hayati öneme sahiptir. Her vatandaşın bunun bilincinde olması gerekir. AFAD İl Müdürlüğü olarak, sürekli bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. Herkesin bu alanda birer AFAD Gönüllüsü olması gerekir.” diye konuştular.

 

“EĞİTİMLER DEVAM EDECEK”

Bu tür eğitimlerin devam edeceğini belirten Batman Gençlik Merkezi Müdürü Musab Baran; “Gençlere Afet Bilinci Farkındalık eğitimi verildi. Verilen eğitim ile birlikte gençlere, afet öncesi ve sonrasında neler yapılmaları gerektiği, afet sırasında nasıl davranılması gerektiği, yaşadıkları evlerin herhangi bir afete göre nasıl hazırlanacağı gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında gerçekleştirilen eğitim sonrasında gençlere afet konusunda farkındalık yaratıldı. Gençlik merkezimizde mavi ve kırmızı yelekli gençlerimizi afetler hakkında bilgilendirdik. Birçok afete maruz kalma riskimiz var. Gençlerimizi bu konuda bilinçlendirmek istedik. Afet esnasında, öncesinde ve sonrasında neler yapmaları gerektiği anlatıldı. Bilinçlenmiş bir şekilde kendi ailelerine anlatmalarını istedik.” diye konuştu.